poniedziałek, 2 czerwca 2014

Czy wiesz, że...

Znów mamy poniedziałek... co gorsze, deszczowy i chłodny. Czas więc na pyszną kawę i chwilę relaksu, dlatego przygotowałam dla Was bardzo luźny post.


Czy wiesz, że...

1.  Najdroższa kawa świata jest pozyskiwana z kupy?
Łaskun to urocze zwierzątko, które mieszka w lasach tropikalnych i lubi raczyć się świeżymi owocami kawy. Ziarna kawy są lekko trawione i fermentowane w jego układzie pokarmowym. W takiej postaci jest ona wydalana, a następnie pozyskiwana jako kopi luwak. Kilogram ziaren kosztuje 550 euro!

2. Szejki z McDonalds'a to mieszanka 50 różnych chemikaliów?
Dlaczego szejki ze znanego fast-fooda są tak pyszne? Bo to bomba różnych składników, na bazie której można spokojnie zrobić sobie powtórkę z chemii. Znajdziecie tam na przykład octan etylu czy fenyloetyl. Dla przykładu - w szejku truskawkowym nie ma ani jednej truskawki!

3. W rankingu najzdrowszych owoców świata wygrywa kiwi?
Kiwi uznano za najzdrowszy owoc ze względu na największą ilość zalet dla naszego zdrowia. Regularne spożywanie kiwi wzmacnia odporność, skraca czas leczenia infekcji, chroni przed nowotworami i depresją oraz obniża poziom cholesterolu.

4. Puszka coli zawiera 100% dziennego zapotrzebowania na cukier?
Jedna puszka to prawie 10 łyżeczek cukru. Pijąc więc colę, mamy gwarancję, że dostarczyliśmy sobie zbyt dużą dawkę cukru jak na jeden dzień - nawet jeśli to był jedyny słodki produkt!

5. Kura w dzisiejszych fermach znosi nawet 300 jaj rocznie?
Fakt ten jest przerażający, bowiem naturalnie jedna kura w tym okresie znosi ich około 15.

6. Po wypiciu siedmiu filiżanek kawy można mieć urojenia?
Kawa pita w zbyt dużych ilościach może powodować halucynacje, co stwierdzono po badaniach prowadzonych na studentach w brytyjskim uniwersytecie Durham. Okazało się, że można nawet widzieć ludzi lub rzeczy, których w rzeczywistości nie ma.

7. Tłuszcz sprzyja zapamiętywaniu?
Mowa oczywiście o tłuszczach nienasyconych, które znajdziemy na przykład w oliwie z oliwek czy rybach. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii, po testach na szczurach. Szczury uczono odnajdywać określone miejsca, a następnie podawano im oleoetalonamid , czyli substancję, która daje poczucie sytości, a wytwarzana jest w organizmie po spożyciu czegoś tłustego. Gryzonie, które jej nie otrzymały znacznie gorzej zapamiętywały miejsca.

8. Dziury w serze to sprawka bakterii?
Za dziury w serze odpowiedzialne są dwa rodzaje bakterii, które nie stanowią zagrożenia dla naszego organizmu.To skutek uboczny działania występujących w nim bakterii z rodzaju Lactobacillus i Propionibacterium. Niedojrzały ser, który nie ma jeszcze dziur jest dosyć miękki. Bakterie Lactobacillus i Latococcus odżywiają się w nim i wydzielają przy tym kwas mlekowy. Natomiast bakterie Propionibacterium odżywiające się tym właśnie kwasem wydzielają gaz, który gromadzi się i stopniowo przekształca w dziury przenikając na zewnątrz.
 
9. Brak snu powoduje śmierć organizmu szybciej niż brak jedzenia?
Głodowanie jest śmiertelne, jeśli trwa 2 tygodnie, bez snu organizm umiera już po 10 dniach.
 
10. Brzoskwinie mogą zahamować rozwój raka piersi?
Wyniki nowego badania prowadzonego przez AgriLife Research w Texas A&M wskazują, że jedzenie dwóch lub trzech brzoskwiń każdego dnia może spowolnić rozprzestrzenianie się raka piersi u kobiet. Zdaniem naukowców związki fenolowe obecne w ekstrakcie z brzoskwini są odpowiedzialne za spowalnianie progresji nowotworu.
 
11. Dr Dukan otrzymał zakaz wykonywania zawodu?
Francuska izba medyczna odebrała twórcy słynnej diety białkowej, doktorowi Pierre’owi Dukanowi, prawo do wykonywania zawodu lekarza. Decyzja ta została podyktowana faktem, że Dukan przepisywał swoim pacjentom Mediator – niebezpieczny lek, odpowiedzialny za setki zgonów.
 
 12. Tasiemiec w organizmie człowieka może osiągnąć nawet 20 metrów?
 Tasiemcem możemy się zarazić jedząc nieumytą wcześniej żywność, bądź nie dbając o własną higienę. Jest to największy pasożyt człowieka!

13. W piwie można znaleźć sproszkowane rybie pęcherze?
 Karuk, zwany również rybim klejem, wykorzystywany jest - podobnie jak ziemia okrzemkowa, w której znajduje się m.in. arszenik - jako środek klarujący w produkcji wina i piwa.

14. W gumach do żucia używa się tłuszczopotu owczego?
 Lanolina (zwana również tłuszczopotem owczym) jest woskiem zwierzęcym otrzymywanym podczas czyszczenia wełny owczej. Ponieważ lanolina bardzo dobrze wchłania się przez skórę, wykorzystuje się ją do produkcji środków kosmetycznych oraz leków, które występują w postaci maści lub kremu. Lanolinę spotkać jednak można również w gumach do żucia! Na opakowaniach możemy ją znaleźć pod nazwą "baza gumowa".

15. Mięso w fast-foodach może zawierać aż 50% innych dodatków?
 Wiele fastfoodów w swoich ofertach ma dania z kurczakiem, jednak najczęściej zawierają one jedynie do 50 proc. mięsa. Pozostałe składniki to chemiczne dodatki, takie jak np. PDMS - polimer używany w silikonach używanych m.in. w soczewkach kontaktowych czy implantach piersi!

1 komentarz:

  1. aaaaa nie które rzeczy na prawde mnie obrzydziły...bleee;p obserwuje

    OdpowiedzUsuń