wtorek, 25 marca 2014

Trening obwodowy

Dziś przedstawię Wam moją ulubioną formę wysiłku fizycznego - trening obwodowy. Zajęcia te są już dość popularne, więc spokojnie odnajdziecie kluby, mające w ofercie taki trening. Zaznaczam jednak, iż nie mówię o "obwodzie" jaki wykonuje się na siłowni lecz o treningu, który prowadzi wykwalifikowany trener.

Najkrócej mówiąc, jest to połączenie treningu siłowego z aerobowym. Idealnie skomponowany trening obwodowy pozwala pozbyć się tłuszczu, zwiększyć wytrzymałość oraz siłę poprzez obciążenie największych partii mięśni (barki, plecy, klatka piersiowa, brzuch, ręce i nogi). Polecany jest nawet początkującym.


W opisywanym treningu nie ma czasu na odpoczynek. Są to bardzo płynnie prowadzone ćwiczenia, które jak każde zaczynają się od rozgrzewki. Po niej zaczynamy nasz "obwód". Po serii na maszynie robimy ćwiczenia aerobowe, po czym przechodzimy na kolejną maszynę. Ustawienie ich też nie jest przypadkowe, pracujemy na każdą grupę mięśni w odpowiedniej kolejności. Pomiędzy seriami siłowymi, kiedy wykonujemy trening aerobowy, dajemy organizmowi wycisk przez około minutę. Następnie wracamy na maszynę, uspokajając oddech. Zajęcia kończą się kompleksowym rozciąganiem.

Jest to podobna forma do treningu interwałowego. Trening interwałowy polega na tym, że ćwiczenia o wysokiej intensywności np. sprint na 90% swoich możliwości przeplata się spacerem, a więc ćwiczeniem o niskiej intensywności. Jest to nowa forma gubienia tkanki tłuszczowej, znacznie różniąca się od popularnych „aerobów”. Trening interwałowy pozwala spalać więcej tkanki tłuszczowej niż tradycyjny trening aerobowy, mimo iż w trakcie treningu organizm spala więcej węglowodanów niż tłuszczy. Jak zatem to wytłumaczyć? Otóż są 2 główne powody. Pierwszy z nich to wzrost tempa przemiany materii. Trening tradycyjny nie wymusza podniesienia metabolizmu w takim stopniu, jak to się dzieje podczas treningu interwałowego, kiedy to organizm jest zaskoczony zmianą intensywności. Okazuję się również, że po wykonaniu treningu interwałowego w ciągu 24 godzin od zakończenia, organizm traci średnio 10% kalorii więcej niż po umiarkowanej sesji ćwiczeń o stałej, średniej intensywności. Dzieję się tak, dlatego że spoczynkowe tempo przemiany materii wzrasta, zwiększając jednocześnie utlenianie tkanki tłuszczowej. Drugim powodem, dla którego spalanie tkanki tłuszczowej zachodzi bardziej wydajnie, jest zwiększenie liczby mitochondriów w komórkach mięśniowych. Mitochondria są to „piece energetyczne” gdzie wolne kwasy tłuszczowe spalane są z wytworzeniem energii potrzebnej do wykonania ćwiczenia. Dynamika procesu utleniania kwasów tłuszczowych w dużej mierze zależy od liczby i wydajności mitochondriów.

Trening obwodowy działa według tej filozofii - zmianie intensywności ćwiczeń. Połączony jest jednak z ćwiczeniami siłowymi, tak więc działa kompleksowo na naszą sylwetkę.


Zalety treningu obwodowego:

1. Wyszczupla Twoją sylwetkę.
2. Pomaga zachować młody i zdrowy wygląd.
3. Poprawia humor, działa antydepresyjnie.
4. Buduje mocne kości.
5. Zmniejsza ryzyko chorób serca.
6. Pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi.
7. Poprawia kondycję.
8. Duża różnorodność ćwiczeń.
9. Maksymalnie wykorzystany czas.
10. Jest idealny dla kobiet, nawet początkujących.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz