niedziela, 4 maja 2014

Barwniki w żywności

Czytanie etykiet na produktach spożywczych to spore wyzwanie dla każdego, kto wcześniej nie zwracał na to uwagi. Zwłaszcza w przypadku E - symboli, bowiem trzeba mieć świadomość, że nie każde "E" jest szkodliwe. Dziś przedstawię Wam grupę substancji kryjących się pod numerami od E 100 do E 180. Są to barwniki, czyli takie substancje, dzięki którym uzyskujemy w żywności konkretną barwę, bądź przywracamy jej pierwotny kolor.


E100 - kurkumina: organiczny związek chemiczny, przeciwutleniacz polifenolowy. Stosowany jest jako żółto-pomarańczowy barwnik spożywczy, składnik m.in: przyprawy curry, wyrobów cukierniczych, paluszków rybnych, margaryny czy choćby serów topionych.
E101 - ryboflawina: organiczny związek chemiczny, w organizmie człowieka pełni funkcję witaminy B2. Stosuje się ją jako barwnik przy produkcji wszelkich przypraw.
E102 - tartrazyna: cytrynowożółty barwnik azowy o powszechnej nazwie "żółcień spożywcza 5". W niektórych krajach jest zabroniona. Wykorzystywana jest w napojach, sosach, polewach, sztucznym miodzie i musztardzie. Jest substancją niebezpieczną dla zdrowia!
E104 - żółcień chinolinowa: zielonkawożółty barwnik używany głównie w produkcji napojów gazowanych, lodów, galaretek i słodyczy.
E110 - żółcień pomarańczowa FCF, barwnik zakazany w niektórych krajach. Używany w napojach, likierach owocowych, zupach w proszku, marmoladach, galaretkach i konserwach rybnych. Jest substancją niebezpieczną dla zdrowia!
E120 - karmin: barwnik o kolorze nasyconej czerwieni, może wywoływać uczulenie. Substancja uznana jest za niebezpieczną dla zdrowia!
E122 - azorubina: czerwony barwnik azowy, stosowany w m.in: wyrobach cukierniczych, budyniach, galaretkach, dżemach, marmoladach, lodach, polewach czy choćby w winie.
E123 - amarant: ciemnoczerwony barwnik azowy, zakazany np. w Stanach Zjednoczonych i Rosji! Stosowany jest w wyrobach alkoholowych, jak na przykład owocowe wódki. Jest to substancja bardzo niebezpieczna i rakotwórcza!
E124 - czerwień koszenilowa: czerwony barwnik stosowany głównie w słodyczach, galaretkach, napojach i lodach. Nie jest substancją bezpieczną dla organizmu!
E125 - szkarłat GN: barwnik azowy stosowany w kandyzowanych owocach, bardzo podejrzany.
E127 - erytrozyna: wiśniowoczerwony barwnik, stosowany w: owocach konserwowych i koktajlowych, osłonkach kiełbas, herbatnikach i ciastach.
E131 - błękit patentowy:niebieskofioletowy barwnik stosowany m.in. w: żelkach, słodyczach i gumach do żucia. Jest substancją rakotwórczą!
E132 - indygotyna: ciemnobłękitny barwnik, spotykany np. w drażetkach. Należy do substancji szkodliwych.
E133 - błękit brylantowy: zabroniony w niektórych krajach. Stosowany w masach do ciast, napojach, deserach. Substancja bardzo niebezpieczna dla zdrowia!
E140 - chlorofil: naturalny barwnik stosowany w olejach i tłuszczach.
E141 - miedziowe kompleksy chlorofili: stosowany najczęściej w groszku konserwowym.
E142 - zieleń brylantowa: barwnik stosowany w słodyczach. Substancja rakotwórcza!
E150 - karmel: stosowany w słodyczach i napojach, jest substancją mocno podejrzaną.
E151 - czerń brylantowa: stosowany w wyrobach cukierniczych oraz do podbarwienia słabej jakości odmian kawioru. Uznano ją za substancję szkodliwą dla zdrowia!
E153 - węgiel roślinny: stosowany w chrupkach kukurydzianych, wyrobach cukierniczych i sosach.
E160a - naturalny karoten: żółty barwnik roślinny stosowany w produktach tłuszczowych, np. maśle.
E160b - annato: pomarańczowoczerwony barwnik, stosowany w margarynach, olejach, serach żółtych.
E160c - kapsantyna: naturalny czerwony barwnik, stosowany w bardzo różnych produktach.
E160d - likopen: stosowany w napojach, zupach lub np. jogurtach. Naturalnie występuje w pomidorach.
E160e,f - apo-8-karotenal, ester etylowy beta-apo-8-karotenalu, barwnik naturalny - ciemna czerwień.
E161a - flawoksantyna: naturalny żółtozłoty barwnik, stosowany szeroko w różnych produktach.
E161b - luteina: naturalny barwnik zup i napojów.
E161c - kryptoksantyna: naturalny pigment.
E161d - rubiksantyna: czerwony naturalny barwnik.
E162 - czerwień buraczana: czerwony barwnik wykorzystywany w przetworach owocowych.
E163 - antocyjany: czerwono-fioletowy barwnik, stosowany w napojach, słodyczach, dżemach, lodach czy np. w winach.
E170 - węglan wapnia: biały naturalny barwnik, działa także jako regulator kwasowości.
E171 - dwutlenek tytanu: naturalny biały barwnik, stosowany w dżemach, galaretkach, gumach do żucia, posypkach i lukrze cukierniczym.
E172 - wodorotlenek żelaza: stosowany jako środek do pokrywania powierzchni, na przykład: pasty i kremy z łososia czy krewetek, ciasta i desery z proszku.
E173 - glin, aluminium: barwnik stosowany w ozdobach cukierniczych, bardzo szkodliwy!
E174 - srebro: barwnik stosowany w cukiernictwie, uznany za szkodliwy!
E175 - złoto: barwnik bardzo rzadko stosowany ze względu na wysoką cenę, głównie w cukiernictwie. W Polsce znajduje się w likierze Goldwasser.
E180 - czerwień litolowa: pigment rubinowy, stosowany w produkcji serów żółtych. Uznaje się go za szkodliwy!
 

UWAGA!
Bardzo niebezpieczna kombinacja: E123 + E110 - np. Harribo, Zott budyń, paluszki rybne Iglo, śmietana Kraft, gotowe sosy! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz