poniedziałek, 26 maja 2014

Miej serce dla serca

Czy chcesz cieszyć się długim, aktywnym życiem, pełnym energii i witalności? Musisz włożyć w to całe swoje serce! Utrzymanie zdrowego systemu sercowo-naczyniowego jest niezbędne dla naszego zdrowia, a także jakości życia. Nie ma więc na co czekać! Spróbuj dokonać już dziś wyboru, dzięki któremu będziesz mieć serce mistrza i życie zwycięzcy!

3 zasady na dobry początek zmian:

1. Podnieś poprzeczkę:
Nie przestawaj się ruszać. To główna zasada zdrowego stylu życia, a jeśli jeszcze nie zaczęłaś - to na co czekasz? Aktywność fizyczna jest dobra na wszystko, także na serce, które w ten sposób się wzmacnia. Regularne ćwiczenia - różnego rodzaju - to klucz nie tylko do pięknej sylwetki, ale przede wszystkim do zdrowia i szczęścia. Jeśli nie możesz uprawiać sportu, dużo spaceruj, bowiem każdy krok jest nagrodą dla Twojego serca. Mówi się, że spacer do 10 000 kroków jest jak dawka witamin, więc może warto zainwestować w krokomierz?

2. Jedz jak zwycięzca:
Nie rezygnuj z tego co lubisz, ale wprowadź zdrowe i wartościowe jedzenie. Stwórz sobie dietę, która będzie najzdrowsza dla Twojego serca. Szukaj zdrowych białek, wartościowych kwasów tłuszczowych takich jak Omega-3, zwiększ ilość spożywanych warzyw i pij dużo wody. Przede wszystkim nie omijaj posiłków, jedz regularnie, bo to energia nie tylko dla Twojego ciała, ale także dla serca!

3. Odpoczynek, regeneracja i odmłodzenie:
Dbaj także o jakość swojego wypoczynku. Sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia, a jego brak zwiększa możliwość wystąpienia problemów sercowych. Czy wiesz, że to właśnie sen jest najbardziej produktywną czynnością dla Twojego zdrowia? Wyspany człowiek - to człowiek szczęśliwy :)


W naszym ciele jest około 1,5 km tętnic, żył i naczyń włoskowatych. Pomagają one składnikom odżywczym przedostać się do krwi, aby mogły stać się pożywieniem dla komórek i organów Twojego ciała. Jeśli jednak zostaną zablokowane, może to spowodować atak serca lub wylew, które są na pierwszej i trzeciej pozycji przyczyn śmierci w USA Co jest więc głównym czynnikiem ryzyka chorób serca? Oczywiście otyłość! Lecz czy jest jeszcze coś, co można zrobić, by utrzymać zdrowe serce? Przyjrzyj się dokładniej jedzeniu, które wybierasz. Ryba jest bardzo dobrym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3 - czyli "dobrych tłuszczów". Jedz ją jak najczęściej, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Nie zapominaj także o warzywach i staraj się je wybierać według kolorów. Istnieje bowiem zasada, że im głębszy kolor tym więcej składników odżywczych w danym warzywie.

W tabeli pokazano, jakich fitoskładników (substancje odżywcze pochodzenia roślinnego) dostarczają
różne owoce i warzywa:


Na całym świecie choroby serca zabijają rocznie 17 milionów ludzi - to prawie 1/3 wszystkich odnotowanych przyczyn zgonów! Autorzy książki Atlas of Hearts Disease and Stroke, wydanej przez Światową Organizację Zdrowia oszacowali, że do roku 2020 choroby serca oraz wylewy staną się główną przyczyną zgonów i inwalidztwa, przy przewidywanym wzroście liczby ofiar śmiertelnych do ponad 20 milionów rocznie! W Meksyku przez ostatnie 20 lat choroby serca były główną przyczyną śmierci, podobnie jak w Europie - choroby układu sercowo-naczyniowego zabijają każdego roku 4 miliony ludzi. Mniej więcej połowa światowych przypadków chorób układu sercowo-naczyniowego występuje w regionie Azji i Pacyfiku; 1,3 miliona ludzi umiera rocznie z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego w Rosji; a także, nawiązując do badań przeprowadzonych przez New England Journal of Medicine, choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną śmierci w Chinach. Czy nie brzmi to przerażająco?!

Jak zadbać o serce?

- spożywajmy więcej zdrowych kwasów tłuszczowych, nie zapominajmy o rybach,
- wprowadźmy więcej kolorowych warzyw, najlepiej surowych,
- utrzymujmy zdrową i rozsądną wagę ciała,
- pijmy dużo wody, 
-nie przesadzajmy z kawą,
- nie zapominajmy o regularnej aktywności fizycznej,
- dostarczajmy organizmowi odpowiednią dawkę snu,
- starajmy się ograniczyć do minimum spożywanie alkoholu.


Czy wiecie, że 70% osób w kolejce do lekarzy, mogłoby ją opuścić, gdyby zmienili swoją dietę?! To w jakim stanie jest nasz organizm w dużej mierze zależy od tego w jaki sposób się odżywiamy! Niektórym jednak łatwiej i wygodniej jest łykać codziennie tabletki zamiast zmienić swoje nawyki żywieniowe. A wystarczy po prostu chcieć! 

Mówi się także często, że "przecież na coś trzeba umrzeć". Pamiętajmy jednak, że zniszczony organizm umiera długo i w bólach, lub nagle - ale bardzo młodo. A my chcemy się cieszyć zdrowiem do końca życia! To jak będzie wyglądała nasza starość, zależy tylko od nas! Dokonałaś już wyboru? 

4 komentarze:

 1. Też mnie ta moja pompa martwi. Zapisałem się nawet na wszelkie badania, żeby nie ocknąć się jak będzie za późno. Chociaż ja to bardziej się boje, że od nadmiaru aktywności coś z nią będzie nie tak :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A u mnie od nadmiaru stresów... :(

   Usuń
 2. odkąd rzuciłam palenie na szczęście wszystko jest ok

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie szczególnie podobają się Twoje zasady. Otóż są one pozytywnie wyzywające do konsekwentnego działania :)

  Pozdrawiam
  Albert

  OdpowiedzUsuń