piątek, 23 maja 2014

Zawartość tłuszczu w ciele

Każdy z nas ma go w sobie, niektórzy mniej, inni trochę więcej, jeszcze inny zdecydowanie za dużo. O czym mowa? O tłuszczu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To właśnie on amortyzuje nasze stawy, chroni najważniejsze organy, pomaga regulować temperaturę ciała, przechowuje witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, a także stanowi pożywienie dla organizmu w razie braku żywności. Poziom tkanki tłuszczowej w ciele może nam wiele powiedzieć o kondycji naszego zdrowia. Dzięki niemu jesteśmy w stanie ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób. Wiążą się one głównie z nadmiarem tłuszczu, który w pewnym momencie może stać się już bardzo niebezpieczny. Warto wiedzieć, że to jaką mamy masę ciała, nie świadczy wcale o możliwym procencie naszego tłuszczu. Znaczy to, że nawet bardzo szczupła osoba może mieć zbyt wysoki procent tkanki tłuszczowej i kwalifikować się przez to do osób z tak zwaną "otyłością ukrytą". Duża waga natomiast wcale nie jest równoznaczna z ilością posiadanego tłuszczu, albowiem nie bierze pod uwagę relacji między nim, a tkanką mięśniową. Kobiety z założenia mają więcej tłuszczu, ponieważ natura tak nas stworzyła, aby chronić przede wszystkim płód. Nie możemy więc porównywać swoich pomiarów z mężem czy chłopakiem.


Procentowa zawartość tłuszczu w ciele u kobiet:

- Poniżej 30 roku życia:
Poziom  niski: 16-19   Poziom optymalny: 20-28    Poziom wysoki: 29-31
- Wiek 30-39:
Poziom niski: 17-20    Poziom optymalny: 21-29    Poziom wysoki: 30-32
- Wiek 40-49:
Poziom niski: 18-21    Poziom optymalny: 22-30    Poziom wysoki: 31-33
- Wiek 50-59:
Poziom niski: 19-22    Poziom optymalny: 23-31    Poziom wysoki: 32-33
- Powyżej 60 roku życia:
Poziom niski: 20-23    Poziom optymalny: 24-32    Poziom wysoki: 33-35

Procentowa zawartość tłuszczu w ciele u mężczyzn:

- Poniżej 30 roku życia:
Poziom niski: 11-13    Poziom optymalny: 14-20    Poziom wysoki: 21-23
- Wiek 30-39:
Poziom niski:12-14    Poziom optymalny: 15-21    Poziom wysoki: 22-24
- Wiek 40-49:
Poziom niski: 14-16    Poziom optymalny: 17-23    Poziom wysoki: 24-26
- Wiek 50-59:
Poziom niski: 15-17    Poziom optymalny: 18-24    Poziom wysoki: 25-27
- Powyżej 60 roku życia:
Poziom niski: 16-18    Poziom optymalny: 19-25    Poziom wysoki: 26-28


Przychodząc na świat mamy już 30 milionów komórek tkanki tłuszczowej. Komórki te posiadają kilka odmian. Najliczniejsze z nich to adipocyty, które zawierają w sobie kroplę tłuszczu. To właśnie w ten sposób nasz organizm magazynuje energię - gdy pożywienia jest pod dostatkiem, komórki puchną, wypełniając się tłuszczem. Zwiększa się więc ich rozmiar, a nie ilość!

Istnieje jeszcze jeden rodzaj tłuszczu, który może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia! Jest to tłuszcz trzewny. Narasta on w okolicach brzucha, odkładając się wokół narządów wewnętrznych. Jego nadmiar blokuje strumienie krwi i limfy, a także utrudnia wentylację płuc, przez co zakłóca równowagę tlenową w organizmie. Prowadzi to do problemów z oddychaniem i bezdechu sennego. Przerost tłuszczu w okolicy brzucha utrudnia pracę narządów i stwarza problemy hormonalne, bowiem komórki tkanki tłuszczowej trzewnej wytwarzają substancje mogące zrujnować nasze zdrowie – produkują około 30 hormonów i substancji (m.in. zapalnych), które wywołują choroby związane z otyłością. Mogą one doprowadzić do insulinooporności i w efekcie cukrzycy typu 2, a także do niektórych typów nowotworów, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, demencji starczej, zaburzeń lipidowych (np. wysokiego poziomu cholesterolu), osteoporozy oraz utraty masy kostnej! 


Otyłość trzewna najczęściej występuje u mężczyzn. Z pewnością widujecie czasem panów z "ciążowymi" brzuchami, którzy poza tym nie są otyli. Tak właśnie wygląda zmagazynowany tłuszcz trzewny. A jakie są jego normy? Najlepiej jeśli wskaźnik tego tłuszczu wynosi jeden, jednak dopuszcza się wahania do 6. Zaczyna się robić niekorzystnie gdy ów wskaźnik osiąga cyfrę 7, 8, 9, a niebezpiecznie gdy wskaże liczbę powyżej 13. Bardzo źle jest wtedy gdy oceni się go powyżej 30 - wtedy musimy natychmiast interweniować.

I jak to ze wszystkim - dobry tłuszcz nie jest zły :) Jednak pamiętajmy, że akurat w tym wypadku należy kierować się zasadą "im mniej - tym lepiej", dlatego polecam zamianę tłuszczu na mięśnie ;)

2 komentarze:

  1. Oj, żeby ten tłuszcz tak prosto zamieniał się w mięśnie - a tu ciężka praca przed nami :)

    OdpowiedzUsuń