wtorek, 20 maja 2014

Konserwanty w żywności

Dziś kolejny post z serii "E" - czyli o tym co nam siedzi w żywności. Pisałam Wam już o barwnikach dodawanych do produktów spożywczych, czyli od E100 do E180. Kto nie widział tego zestawienia serdecznie zapraszam:  

Skoro więc skończyliśmy na E180, idziemy dalej, tym razem od E200 do E283. Wszystkie substancje kryjące się pod tymi oznaczeniami to konserwanty.


E200 - kwas sorbowy - najczęściej spotykany w masłach i margarynach. Może powodować różnego rodzaju schorzenia skóry. Może być także przyczyną alergii.
E201 - sorbinian sodu - konserwant serów i margaryn, niepowodujący problemów zdrowotnych.
E202 - sorbinian potasu - jak wyżej.
E203 - sorbinian wapnia - jak wyżej.
E210 - kwas benzoesowy - organiczny związek chemiczny, najprostszy aromatyczny kwas karboksylowy. Występuje w napojach gazowanych, sokach owocowych, gumach do żucia, lodach, majonezach, marynatach, gotowych sałatkach, a także ciastach. Jest substancją niebezpieczną, mówi się nawet o jej rakotwórczym działaniu! Może powodować astmę, pokrzywkę, podrażnienia skóry i oczu, jest toksyczny dla układu nerwowego, oraz powoduje wypryski!
E211 - benzoesan sodu - sól sodowa kwasu benzoesowego. Używany jest jako konserwant dżemów, soków, sosów, marynat, majonezów, serów oraz jako ekstrakt słodowy w piekarnictwie. Jest substancją niebezpieczną! Podrażnia śluzówkę przewodu pokarmowego! Mówi się o jego rakotwórczym działaniu!
E212 - benzoesan potasu - może powodować alergie.
E213 - benzoesan wapnia. Stosowany w sokach owocowych, napojach bezalkoholowych, lodach i gumach do żucia. Może powodować alergie, uczulenia, pokrzywkę, astmę, wypryski. Nie powinny go stosować dzieci. Podejrzany jest także o rakotwórcze działanie!
E214 - p-hydroksybenzoesan etylu i pochodne. Konserwant syntetyczny, niebezpieczny! Spotykany w gotowych sałatkach, produktach warzywnych i rybnych. Powoduje skurcze mięśni! 
E215 - jak wyżej. Może dodatkowo wywoływać alergie!
E216 - p-hydroksybenzoesan propylu i pochodne, Propylparaben, Nipasol, Solbrol P - syntetyczny konserwant o niebezpiecznym działaniu. Wywołuje liczne alergie!
E217 - jak wyżej. Konserwant niebezpieczny!
E218,219 - p-hydroksybenzoesan metylu i pochodne - nadmierne spożywanie wywołuje reakcje alergiczne.
E220 - bezwodnik siarki, dwutlenek siarki. Występuje głównie w sokach, koncentratach, winach i suszonych owocach. Bardzo niebezpieczny! Niszczy witaminę B12, szkodliwy dla astmatyków!
E221 - siarczan sodu. Jest "polepszaczem" chleba, ale znajdziemy go także w piwie, karmelu i gotowych sałatkach. Może powodować nietolerancję i obniża zawartość witamin. Wybielał mięsa, dzięki czemu "odświeżano" stare produkty - teoretycznie więc zabroniony! W połączeniu z alkoholem wywołuje wzmożonego kaca. Lepiej unikać!
E222 - wodorosiarczan sodu - nieorganiczny związek chemiczny. Występuje w dżemach, galaretkach, sokach owocowych, cukrze, winie, piwie, chrzanie, musztardzie. Obniża zawartość witamin w produktach. Podrażnia układ oddechowy, odradza się spożywanie go przez astmatyków.
E223 - dwusiarczan sodu. Syntetycznie otrzymywany konserwant niebezpieczny dla zdrowia! Powoduje astmę, uszkodzenia jelit i liczne alergie!
E224 - dwusiarczan potasu. Jak wyżej!
E226 - siarczan(IV) wapnia (siarczyn wapnia) - syntetyczny konserwant.
E227 - wodorosiarczan(IV) wapnia (kwaśny siarczyn wapnia) - jak wyżej.
E228 - wodorosiarczan(IV) potasu (kwaśny siarczyn potasu) - jak wyżej.
E230 - bifenyl, zabezpiecza skórki owoców przed owadami. Powoduje liczne schorzenia skóry!
E231 - o-fenylo-fenol, Dowicide. Głównie w owocach cytrusowych. Podrażnia skórę!
E232 - jak wyżej. Liczne schorzenia skórne!
E233 - Thiabendazol, MK-360, Omnizole, Bovizole, Eprofil, Equizole, Tecto - syntetyczny konserwant, występujący głównie w  owocach cytrusowych. Może zakłócać pracę serca!
E234 - niazyna (antybiotyk) - wytwarzany przez Streptococcus lactis; znajdujący się w serach topionych.
E236 - kwas mrówkowy - syntetyczny konserwant. Znajdziemy go w rybach wędzonych i surowych sokach owocowych.
E237 - mrówczan sodu - syntetyczny konserwant, bardzo różne zastosowanie.
E238 - mrówczan wapnia - jak wyżej. 
E239 - heksametylenotetraamina, urotropina. Substancja niebezpieczna, może powodować liczne alergie! Mówi się o jej rakotwórczym działaniu!
E240 - formaldehyd - mocno podejrzany konserwant!
E249 - azotyn potasu. Konserwant wędlin, szkodzi przy nadciśnieniu!
E250 - azotyn sodu. Syntetyczny konserwant głównie wędlin. Odradzany zwłaszcza dzieciom!
E251 - azotan sodu. Konserwant wędlin i topionych serów.
E252 - azotan potasu. Głównie jest konserwantem mięs, ale występuje także w serach topionych. Bardzo niebezpieczny! Działa drażniąco na skórę, oczy, drogi oddechowe! Przy dawce 4 g na kilogram wagi ciała człowieka jest śmiertelny!
E260 - kwas octowy - syntetyczny lub fermentacyjny. Stosowany w  marynatach, grzybach, sałatkach, śledziach itp.
E261 - octan potasu - syntetyczny konserwant, jak wyżej.
E262 - octan sodu - jak wyżej.
E263 - octan wapnia - jak wyżej.
E270 - kwas mlekowy - fermentacyjny o różnym zastosowaniu.
E280 - kwas propinowy - syntetyczny lub fermentacyjny.
E281 - propinian sodu - jak wyżej.
E282 - propinian wapnia - jak wyżej.
E283 - propinian potasu - syntetyczny konserwant, powodujący zmianę smaku i zapachu potrawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz