piątek, 11 kwietnia 2014

Czytamy etykiety

Dziś pierwszy post z serii "Czytamy etykiety". Postanowiłam regularnie dodawać Wam popularne produkty spożywcze wraz z analizą ich składu. Bo choć znamy podstawowe zasady, którymi należy kierować się podczas zakupów spożywczych, to czy tak naprawdę wiemy czym są tajemnicze litery, liczby i oznaczenia na etykietach? Wybierając żywność z pewnością zwracamy uwagę na ilość białka, cukrów, kaloryczność, a także staramy się omijać produkty o zbyt długim składzie, bo z założenia jest to podejrzane. Jednak nie zawsze mamy świadomość czym są specyficzne oznaczenia na opakowaniach, a nawet jeśli wiemy, to zazwyczaj nie znamy konsekwencji ich spożywania. Z pewnością pojawią się produkty, których osoba dbająca o linię nie kupuje, jednak często podajemy je dzieciom, dlatego nie zaszkodzi zapoznać się z żywnością ze wszystkich działów sklepowych.

Czy wiesz co jesz?

Danio - serek homogenizowany o smaku waniliowym:
To bardzo popularny produkt, tworzący duże kampanie reklamowe z "Małym Głodem". Jeden taki serek to 150 g i według producenta 155 kcal. 

W 100 g produktu znajduje się: 3 g tłuszczu, w tym 2 g kwasów nasyconych, 13,7 g węglowodanów, w tym 12,4 g cukrów, 5,3 g białka i 0,1 soli.


Składniki:
twaróg odtłuszczony z mleka
śmietanka
woda
cukier
syrop glukozowo-fruktozowy
skrobia modyfikowana
naturalny aromat waniliowy z innymi aromatami
żelatyna

Jak widać, serek oprócz cukru ma jeszcze syrop glukozowo-fruktozowy. Syrop ten to nic innego, jak oczyszczony i zagęszczony wodny roztwór cukrów prostych (glukozy i fruktozy) uzyskiwany w wyniku hydrolizy węglowodanów. Pozyskuje się go z kukurydzy, przetworzonej na skrobię kukurydzianą. Za zadanie ma dosładzać produkt. Jego częste spożywanie powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość, zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, potęguje apetyt, prowadzi do reaktywnej hipoglikemii (gwałtownych zmian poziomu glukozy we krwi), przyczynia się do zwiększenia możliwości wystąpienia zespołu jelita drażliwego oraz może powodować zaćmę cukrzycową.

Skrobia modyfikowana używana jest w przemyśle spożywczym jako zagęstnik, stabilizator, emulgator. Akurat jej nie musimy się jakoś specjalnie bać, ponieważ jest to po prostu skrobia, która jest zmieniana w sposób nieszkodliwy dla człowieka.

Żelatyna natomiast stosowana jest jako emulgator oraz środek żelujący. To mieszanina białek i peptydów, którą pozyskuje się za pomocą częściowej hydrolizy kolagenu, znajdującego się w skórze, chrząstkach i kościach zwierzęcych. W związku z tym nie jedzą jej wegetarianie. Choroba szalonych krów spowodowała wycofanie żelatyny wołowej. 

Hochland - ser topiony Gouda:
Sery topione w plasterkach są bardzo popularne zwłaszcza wśród dzieci. Mają bowiem intensywniejszy smak i są bardziej kremowe. Opakowanie zawiera 8 plasterków i waży 150 g. W 100 g produktu mamy 327 kcal, 15 g białka, 6 g węglowodanów i aż 27 g tłuszczu.


Składniki:
ser
woda
ser Gouda (16%)
masło
odtłuszczone mleko w proszku
białka mleka
sole emulgujące: E452 i E339
aromat naturalny
sól
barwnik: annato

E452 to fosforany i polifosforany sodu i potasu (tak jak E450), występują właśnie głównie w serach topionych. Konsekwencją częstego ich spożywania są problemy z trawieniem.

E339 to ortofosforan, w zależności od dodatkowego oznaczenia: a - monosodowy, b - disodowy, c -trisodowy. To również emulgator charakterystyczny dla serów, ale spotykany także w przetworzonych mięsach. Działa jako regulator kwasowości. Powoduje problemy trawienne.

Barwnik annato to E160b i jest to ekstrakt z nasion Bixa orellana L. - jest naturalny, występuje także w margarynach i olejach.

Podlaski pasztet drobiowy:
Na frontowej stronie opakowania od razu rzuca się w oczy formułka o treści: "bez dodatków E, bez wieprzowiny, bez konserwantów, bez glutaminianu". Co w takim razie zwiera ten popularny pasztet? Opakowanie to 155 g, a w 100 g produktu znajduje się: 16 g tłuszczu, w tym 3 g kwasów tłuszczowych nasyconych, 4 g węglowodanów, w tym 1 g cukrów, 7 g białka i 1,5 g soli.


Składniki:
woda
mięso oddzielone mechanicznie z kurcząt
tłuszcz roślinny
wątroba i skóry z kurcząt
kasza manna zawierająca gluten
sól
białko sojowe
skrobia ziemniaczana
warzywa suszone
przyprawy naturalne
mleko w proszku
serwatka (z mleka)
cukier
maltodekstryna
hydrolizat białka pszennego
ekstrakt drożdżowy


Maltodekstryna to najkrócej mówiąc cukier prosty. Często jest stosowana w odżywkach spożywanych przez osoby aktywne fizycznie. Oczywiście takie suplementy nie nadają się jako zastępstwo posiłku dla osób będących na typowych odchudzaniu, czyli zmierzających w kierunku redukcji tkanki tłuszczowej. Nie stosuje się jej w produktach dla diabetyków, ale ogólnie nie uważa się jej za zagrażającą zdrowiu.

Hydrolizat białka pszennego powstaje z pszenicy, a dokładniej z glutenu. Producenci wykorzystują go jako przyprawę, bo za zadanie ma poprawić i wyostrzyć smak żywności. Również jest jednym ze składników odżywek dla kulturystów. Jest on raczej dobrze przyswajany i nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych po jego spożyciu.

Ekstrakt drożdżowy otrzymuje się z autolizy drożdży piwowarskich lub piekarskich. To dzięki niemu nasze produkty ładnie pachną i lepiej smakują.

Pudliszki ketchup:
To jeden z najbardziej popularnych ketchupów. Jedno opakowanie to 480 g. W 100 g produktu znajduje się: 141 kcal, 0,1 g tłuszczu, 33,2 g węglowodanów, w tym 29,2 g cukrów, 1,3 g białka i 3,1 g soli.


Składniki:
pomidory (183 g na 100 g ketchupu)
cukier
ocet
sól
skrobia modyfikowana
aromaty naturalne (zawierają seler)
zioła
przyprawy

Kto miał do czynienia z innymi ketchupami, z pewnością wie, że nie jest to wcale zły skład. Oczywiście to, że ketchupy zawierają cukier nie powinno być zaskoczeniem dla nikogo. Nie są zalecane na dietach, niestety są kaloryczne.

Red Bull Energy Drink:
To najpopularniejszy napój energetyczny na świecie. Jedno opakowanie to 250 ml. W 100 ml produktu znajduje się 45 kcal, a także: 11 g węglowodanów czyli cukry, 0,04 g sodu, 8 mg niacyny, 2 mg kwasu pantotenowego, 2 mg witaminy B6 i B12.


Składniki:
woda
sacharoza
glukoza
regulator kwasowości (cytrynian sodu, węglany magnezu)
dwutlenek węgla
kwas cytrynowy
tauryna
kofeina
inozytol
witaminy
aromaty
barwniki (karmel, ryboflawina) 

Cytrynian sodu to E331 i najczęściej dodawany jest do napojów gazowanych jako dodatek smakowy. Jest to organiczny związek chemiczny.

Kwas cytrynowy to E 330 i są to - prosto mówiąc - odpady poprodukcyjne cukru. Używa się go jako konserwantu, jest to substancja rakotwórcza!

Tauryna to organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów, ma pomagać transportować kreatynę do mięśni, co powoduje jej bardziej efektowne wykorzystanie oraz przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku. Działa jak transmiter metaboliczny. W rozsądnych dawkach nie jest szkodliwa, wręcz przeciwnie.

Inozytol, zwany kiedyś cukrem alkoholowym, jest izomerem glukozy. Naturalnie występuje w mięsie, jajach, mleku, drożdżach, nasionach i warzywach. Nie zaobserwowano żadnych objawów nadmiaru inozytolu.

Ryboflawina to E101 - nie jest niebezpieczna, a karmel to E150 - mocno podejrzany. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz