wtorek, 22 kwietnia 2014

Najmodniejsze diety

Jak wiecie, nie jestem na żadnej konkretnej diecie. Co więcej, nie lubię tego określenia i zdecydowanie wolę mówić, że po prostu zaczęłam się zdrowo odżywiać. Nie popieram także żadnych diet, które zazwyczaj i tak kończą się efektem jo-jo. Ciekawym zjawiskiem jest moda na konkretne diety, których ambasadorkami są zwykle znane kobiety. Pamiętacie na przykład szał na Dukana? Wszyscy chudli na diecie, która po niedługim czasie okazała się niezdrowa i wręcz niebezpieczna.

Wiosna każdego roku przynosi nam nowe diety, które bazują zazwyczaj już na znanych pomysłach. Różnią się często tylko drobiazgami, ale oryginalna nazwa plus znana ambasadorka to klucz do sukcesu.

Jakie są najmodniejsze diety 2014 roku?

5/2
To dieta, która przez 5 dni w tygodniu pozwala nam jeść normalnie, a nakazuje wyrzeczenia przez kolejne dwa dni. Stosuje się ją w dowolnej konfiguracji, to znaczy, że te męczące dwa dni nawet nie muszą następować po sobie. Przykładowo w poniedziałek mam dzień postny, we wtorek i środę jem normalnie, a w czwartek znów robię sobie dietę. W te dni nie mogę przekroczyć 500 kalorii i spożywam tylko dwa posiłki - lekkie śniadanie, np. z jogurtu i owoców, a także kolację, np. sałatkę warzywną z jajkiem. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań żywnościowych w pozostałe dni. Możemy zjeść teoretycznie co chcemy, kawałek tortu czy kebaba. Osoby na tej diecie chwalą sobie przede wszystkim fakt, że nie jest męcząca, nie odbija się na życiu towarzyskim i pozwala nawet na lampkę wina.

Informacje o diecie: "Dieta 5:2 dr Mosleya" oraz "Przepisy kulinarne. Dieta 5:2", obie książki są z Wydawnictwa Muza.

Paleo
Dieta ta powstała z fascynacji życiem prehistorycznych myśliwych. Często idzie w parze z treningami typu CrossFit, które wymagają naprawdę bardzo dużej siły i kondycji. Paleo opiera się na zwiększonym spożyciu białka przy jednoczesnym obniżeniu ilości węglowodanów. Zakazane są więc zboża, a co się z tym wiąże - wszelkie pieczywo. Należy jeść chude mięso, owoce morza, warzywa bez skrobi - czyli ziemniaki odpadają. Dopuszcza się tłuszcze, jednakże tylko te nienasycone czyli np. orzechy, oliwa, awokado oraz omega-3, którą zawierają ryby.

Informacje o diecie: "Dieta paleo. Strać na wadze i żyj zdrowo dzięki diecie, do której zostaliśmy stworzeni". Wydawnictwo Literackie.

Dash
Dieta ta została opracowana przez amerykańskich lekarzy z myślą o osobach cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Dash polega przede wszystkim na doborze odpowiednich produktów. Przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie soli, kawy i alkoholu, a zacząć pić duże dawki czystej wody. Można jeść produkty zbożowe, nabiał, owoce i warzywa. Ważnym elementem są ryby. Nie jest to dieta restrykcyjna i nie wymaga wielkich wyrzeczeń.

Informacje o diecie: strona internetowa dashdieta.eu

Weganizm
To najbardziej restrykcyjna odmiana diety wegetariańskiej. Nie można jeść nie tylko mięsa, ale również jaj, nabiału, a nawet miodu. Bardzo długo przekonywano, że taka dieta będzie prowadzić do niedoborów w organizmie i anemii. W ostatnim czasie zaczęto jednak walczyć z tym przekonaniem i reklamować taki właśnie sposób odżywania. Najlepiej jest korzystać wtedy z wegańskiej piramidy żywieniowej, którą można znaleźć w internecie. Należy również pić dużo wody, a także nie zapominać o warzywach i owocach. Do posiłków można dodawać różne ziarna i rośliny strączkowe, a w mniejszych ilościach również orzechy, pestki oraz mleko sojowe lub ryżowe.
 
Informacje o diecie: blog kulinarny thisrawsomeveganlife.com

 Ambasadorki


Czy na diecie, która zabrania konkretnych produktów można być do końca życia? Wydaje mi się, że jest to kwestia mody. Jeśli jesteśmy zdrowi i nie musimy rezygnować z pewnych produktów ze względu na wskazania lekarskie to powinniśmy jeść zróżnicowane i zdrowe posiłki bez wyrzeczeń. Weganizmu nie mogę potępiać, bo jest to zwykle kwestia ideowa, którą rozumiem i popieram, aczkolwiek chyba łatwiej i zdrowiej jest być po prostu wegetarianinem.

2 komentarze:

  1. Ja też już nie jestem na żadnej diecie :) wcześniej wiecznie na jakiejś byłam, ale teraz po prostu zdrowo się odżywiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po prostu nie da się być na diecie do końca życia, więc po co zaczynać coś na chwilę. Lepiej zacząć jeść z głową, cała filozofia :) Ja poza tym tortem też jem zdrowo ;)

      Usuń